Make-up je od nepamäti súčasťou ženského sveta. Už ako malé sme so záujmom sledovali mamu pri líčení a potom potajme brali do ruky ružové lícenky, skúšali si lesky na pery, či obdivne otvárali oči nad pestrofarebnou paletkou tieňov. Tieto „zázračné farbičky“ majú magickú moc – v priebehu pár minút dokážu premeniť akúkoľvek šedú myšku na bohyňu.

Neoddeliteľnou súčasťou dokonalého make-upu sú očné tiene. Väčšina ľudí si na tvári všimne ako prvé oči, preto tento bod rozhodne nemôžete odfláknuť. Pri výbere očných tieňov je dôležitá nielen farba, ale aj sýtosť, konzistencia a udalosť, na ktorú sa pripravujete.  Teraz sa vám môže zdať, že správne líčenie očí je hotová veda. Avšak pokiaľ viete ako na to, zvládnete to raz-dva. Nasledujúce body by vám mali uľahčiť nákup a pomôcť vyzerať skvelo v každej situácii.

Aká farba očných tieňov je pre vás ideálna?

 • Ladíš, ladím, ladíme

Určite viete, že očné tiene by mali aspoň približne farebne korešpondovať s tým, čo máte na sebe. To však neznamená, že pokiaľ sa vyberiete von v ružových šatách, musia byť aj vaše oči zákonite ružové. Každá farba má okolo seba určitú škálu odtieňov, s ktorými si naozaj perfektne rozumie. K ružovým šatám by ste mohli zvoliť napríklad zlaté, hnedé, tmavočervené alebo krémové očné tiene. Farby môžete samozrejme aj kombinovať. Pri líčení očí spravidla platí, že sa začína najsvetlejšou farbou, ktorú nanesieme do vnútorného kútika oka. Najtmavšia farba by mala byť na vonkajšom kútiku oka. Avšak, pokiaľ sa vám táto technika nepozdáva, kľudne môžete zaexperimentovať a vyskúšať niečo iné.

 • Farba očí

Nasledujúce odtiene sú najvhodnejšie pre vaše oči:

 1. Modré oči – fialová, tmavočervená, hnedá, ružová
 2. Zelené oči – hnedá, čierna, fialová
 3. Hnedé oči – k nim sa hodí akákoľvek farba
 4. Zelenohnedé oči – zlatá, hnedá, bordová
 5. Modrozelené oči – béžová, ružová, čierna
 • Typ pleti

Rozdiel medzi svetlejším a tmavším typom je jasný už na prvý pohľad. Svetlým typom pasujú jemnejšie odtiene, zatiaľ čo na tmavých viac vyniknú výrazné, sýtejšie farby. Tóny pleti sa ďalej delia na jarný, letný, jesenný alebo zimný. Pri výbere očných tieňov by ste mali zvážiť aj to, do ktorej kategórie patríte. Nasledujúce farby sú najvhodnejšie pre jednotlivé typy:

 1. Jarný typ – slonovinová, marhuľová, ružová, šedá
 2. Letný typ – dymová, fialová, ružová
 3. Jesenný typ – zlatá, marhuľová, lososová, červená, hnedá
 4. Zimný typ – modrá, šedá, fialová, zelená

Ako si vybrať kvalitné očné tiene?

Ponuka očných tieňov je naozaj široká. Takmer každá kozmetická značka má množstvo odtieňov, no nie každý z nich je kvalitný. Nekvalitný tieň nemá dostatočne sýty farbu, ťažko sa nanáša a na viečku vydrží len veľmi málo. Bohužiaľ, zamerať sa len na drahé značky vás pred týmto neochráni. Už neplatí, že cena = kvalita. Pri rozhodovaní si určite pozrite recenzie a zloženie, a ak máte tú možnosť vyskúšajte si tester na pokožke. Kvalitný tieň by mal mať sýtu pigmentáciu a nemal by sa drobiť.

Krémové vs. púdrové

Krémové očné tiene: Sú vhodné pre suchšie typy pokožky. Na očiach vydržia celý večer a ich aplikácia je veľmi jednoduchá. Krémovým očným tieňom sa vyhýbajte, ak máte mastnejšiu pleť. V takomto prípade sa tiene odtláčajú na pokožku a už po pár minútach vyzerajú nepekne a nejednotne.

Púdrové očné tiene: Sú vhodné pre pleť, ktorá sa rýchlejšie mastí. Pred nanášaním nezabudnite na podkladovú vrstvu, ktorú tvorí make-up a púder. Takto zafixované viečko dlhšie udrží nános očných tieňov.

Typy líčenia

Denné líčenie: Denné líčenie je jemnejšie a menej výrazné. Ženy sa väčšinou upriamia na jednu dominantu tváre a tej venujú najväčšiu pozornosť. Môžu to byť napríklad ústa alebo oči. Pokiaľ sa rozhodnete pre oči, použite jemnejšie farby, ktorými iba zvýrazníte prednosti. Farby môžete aj kombinovať.

Večerné líčenie: Večerné líčenie je určené na špeciálne príležitosti, ako sú plesy, oslavy či párty. Je obľúbené u mnohých žien, pretože ponúka obrovský priestor na experimentovanie a kombinovanie. Tento typ líčenia je výraznejší a sýtejší. Na oči sa používajú tmavšie farby, ktoré bývajú často doplnené čiernou očnou linkou a výraznejšími mihalnicami. Vhodné sú farby ako napríklad tmavočervená, fialová, zemitá zelená, či veľmi obľúbené dymové líčenie, ktoré vám pridá zvodný pohľad.

Extravagantné líčenie: Tento spôsob líčenia je vhodný na fotenie, make-up výstavy alebo rôzne tematické udalosti. Kreativite sa medze nekladú a vy sa môžete doslova vyhrať s jednotlivými farbami a štýlmi. Pri extravagantnom líčení môžete kľudne zvážiť farby na oči, ktoré by ste pri bežnom nosení nikdy nepoužili, ako napríklad žiarivá žltá alebo výrazná tyrkysová.

Trendy

Pri výbere vhodných očných tieňov myslite aj na to, čo je tento rok IN. Neznamená to, že sa musíte trendov držať na 100%, no niekedy nie je na škodu nechať sa inšpirovať. Tento rok sú v kurze matné očné tiene v teplejších farbách, ako napríklad červená, zlatá, lososová či ružová. Bežné líčenie môžete kľudne doplniť linkou na oči, ktorá nemusí byť iba v čiernej farbe. Svojim očiam tak dodáte nezabudnuteľný look, ktorý si určite všimne každý.

 

Náš tip:

Výber vhodných očných tieňov je iba polovica úspechu. Pre to, aby bolo vaše líčenie dokonalé, nezabúdajte použiť podkladovú bázu pod očné tiene. Vaše líčenie vydrží dlhšie a pokožka bude chránená a hydratovaná.