KOMPLEXNÝ SPRIEVODCA SVETOM KRYCÍCH KRÉMOV

Každá z nás jednu má. Kamarátku, ktorá je vždy dokonale upravená a aj po prebdenej noci vyzerá ráno skvele. Ako to, že na jej pleti nevidno žiadne známky únavy, žiadne kruhy ani vačky pod očami? Jej tajomstvo zdieľajú milióny žien na celom svete – dobre zvolený krycí krém.

Ten správny pre teba

Úlohou krycieho krému je zjednotiť farebný tón pleti, zakryť nedokonalosti a vyzdvihnúť prirodzenosť každej z nás. Práve snaha o prirodzenosť by, pri výbere najmä bežného denného make-upu, mala byť prvoradá. Kvalitný krycí krém potom vytvorí vhodný podklad pre akékoľvek líčenie.

Pri hľadaní toho správneho sú najdôležitejšie dve kritériá – typ pleti a vek. Od nich bude závisieť konzistencia krycieho krému a úroveň jeho krytia.

Krycie krémy podľa typu pleti

Nositeľkám bezproblémovej pleti zo srdca blahoželáme a potichu závidíme. My ostatné musíme krycí krém voliť podľa aktuálnych potrieb svojej pleti. Akýkoľvek pleťový výrobok sa asi najťažšie vyberá pre citlivú pleť. Táto má sklon k začervenaniu a nepríjemným alergickým reakciám. Ak sa vás to týka, na krycom kréme si všímajte označenie hypoalergénne a bez parfumov a parabénov. Výborné sú napríklad minerálne krycie krémy značky Oriflame. Vo všeobecnosti sa sústreďte na kvalitnú kozmetiku s čo najväčším podielom prírodných zložiek. Líčenie je veľkým otáznikom aj pre dámy s mastnejšou pokožkou. Najmä v teplých mesiacoch zažívame nepríjemný pocit akoby make-up stekal a strácal sa. Tento problém ľahko vyriešia zmatňujúce produkty. Suchá pleť zasa najlepšie znáša tekuté podklady (platí pre make-up aj korektor), ktoré lepšie zhydratujú. Nerobia na pokožke fľaky a neželané mapy. Pri suchej pleti sa preto vyhnite tuhým kompaktným podkladom.

Krásna v každom veku

Inak sa líčime v dvadsiatke, inak v päťdesiatke. Tomu zodpovedá aj typ produktov, ktoré používame. Kým mladšej pleti krycí krém slúži na zamaskovanie pozostatkov akné či kruhov pod očami, dospelej pleti sa zíde na prekrytie prvých vrások a pigmentových škvŕn. Približne do tridsiatky nás zaujímajú ľahšie rozžiarujúce krycie krémy, neskôr už siahame po omladzujúcich výrobkoch. Tie, v závislosti od konkrétneho zloženia a značky, dokážu pleť sčasti aj ošetriť a spevniť.

Vyberáme ideálny odtieň

Kozmetiku dnes nájdeme v obchodoch, v katalógoch aj na internete. Najviac žien stále obľubuje nákup v drogériách či parfumériách. Výhodou je možnosť si výrobky na mieste vyskúšať. Avšak výber dekoratívnej kozmetiky (najmä konkrétnych odtieňov) nemusí byť pod umelým svetlom v predajniach vždy šťastný. Preto ani nákup z katalógu či overenej webstránky nemusí byť na zahodenie. Môžete si najskôr objednať len vzorky a v pohodlí domova si ich vyskúšať. Denné svetlo a pokoj pri rozhodovaní určite budú stáť za ten čas navyše.

Pri samotnom testovaní zúžte výber na dva-tri odtiene a tie potom vyskúšajte na malom kúsku sánkovej kosti. Aplikujte ich v malom množstve vedľa seba a vyberte ten, ktorý je najpodobnejší prirodzenej farbe vašej pleti. V prípade potreby sa nebojte zmiešať dva odtiene. Na docielenie želaného vzhľadu tento trik používajú aj profesionálni vizážisti.

NIEKOĽKO PRAKTICKÝCH RÁD NA ZÁVER:

• Z make-upu vyťažíte najviac vtedy, keď ho aplikujete na dokonale vyčistenú pleť. Dôležitou predprípravou je najmä nanesenie ľahkého hydratačného krému.

• Nezabudnite na púder. Tvorí záverečnú bodku za každým líčením. Vytvorí upravený vzhľad, krycí krém zafixuje a predĺži jeho trvácnosť.

• Odtieň krycieho krému prispôsobte aj zmene ročného obdobia. Po letnom opálení je často nutné siahnuť po tmavšom odtieni v porovnaní s tým, ktorý používame inokedy počas roka.