Matný čí nematný? Aj vy sa pýtate túto otázku zakaždým keď sa líčite? Tak aký rúž sa vám bude hodiť? Napíšeme si dnes presne o tom, ako aj o trvácnosti, vhodnom podklade, ceruzkách a podobne.

Čo sa týka výberu farby je to v podstate na vás. Samozrejme treba dbať aj na to ako sa vy osobne s ním cítite. Čo sa týka červenej, tak tá ide snáď každému. Ak sa bojíte nosiť výrazné farby stavte na nude. Tie sa pohybujú od jemných ružových odtieňov cez hnedé. Bežné na denné nosenie do práce aj na večierok.

Základ je PRIMER

Primer – podkladová báza je ideálna na predĺženie trvácnosti rúžu. Tieto bázy sú dostupné vo všetkých drogériách aj parfumériách. Sú dostupné vo forme tuhej tyčinky, lesku na pery alebo vo forme rúžu. Zvoliť si musí ideálne sama, prípadne kúpiť podklad takej značky ako je samotný rúž. Primery sa pohybujú v rôznych cenách, príchutiach, konzistenciách. Niektoré hydratujú, iné vám zasa jemne zväčšia pery.

Ceruzka

Ak sa chystáte kúpiť si rúž, vhodné je k nemu si vybrať aj ceruzku v rovnakom alebo tesne podobnom odtieni. Ceruzka vám na perách spraví peknú kontúru, opticky ich jemne zväčší. Ďalšou výhodou nosenia ceruzky je aj to, že ak by ste mali aj rúž, ktorý sa zvykne jemne rozpíjať, kontúry ceruzky vám rúž udržia na mieste.

Aký typ rúžu

Úplným základom je rúž s lesklým, krémovým efektom. V dnešnej dobe, viac trendy sú práve matné rúže, rúže so zamatovým efektom, či metalické.

Matné rúže sú úplnou topkou. Pri väčšine z nich nemusíte pery kontúrovať ceruzkou pokiaľ vám zaschnú úplne do matna. Oproti klasickým krémovým rúžom majú väčšiu výhodu v tom, že sa menej otláčajú. Firmy robia dokonca aj rúže, ktoré sa po nanesení neotláčajú, prípadne veľmi málo a vydržia až niekoľko hodín. Ak chcete urobiť z matného alebo krémového taký, ktorý sa nebude otláčať skúste ho prepudrovať. Trochu dlhšie vám na perách isto vydrží. 

Ak máme porovnať matný a zamatový tzv. velvet matný rúž, ide o rúž, ktorý nechá už podľa názvu na perách zamatový efekt. Rúž nezaschne väčšinou úplne do matna ale skôr len jemne. Je vhodný napríklad pre ženy, ktoré veľmi neobľubujú matné rúže. Tento zamatový je skôr kombináciou matného a krémového.

Čerstvou a dlhodobou novinkou, ktorá je stále in sú metalické rúže. Väčšinou ide o rúže, ktoré sú tiež matné ale ich výsledný efekt je metalický. Rúže vám vytvoria neodolateľný efekt na perách. Pri týchto väčšinu skoro vôbec nie je cítiť na perách a tiež sa otláčajú minimálne. U každého je to však individuálne. Záleží od pier, ich hydratácie, aký podklad použijete a podobne. 

Aký aplikátor je vhodný?

Čo sa týka aplikátorov, tiež je na výber z veľkého množstva. Väčšinou bývajú v penovom, oválnom tvare, skosené z jednej strany alebo sploštené. Techniku nanášania treba buď nacvičiť, nakoľko každej z nás sadne niečo iné. Alebo je možné použiť obyčajný štetec na nanášanie rúžu. Vždy pri akejkoľvek kozmetike sa uistite, či na ňu nie ste alergická, nanesením malého množstva napríklad na ruku.